
Billedkunstner brukte Nordsjö Rezisto i det nye regjeringskvartalet
Da billedkunstner Mari Slaattelid skulle male et kunstverk på en 13 meter lang betongvegg i det nye regjeringskvartalet, falt valget på Nordsjö Professional Rezisto Easy Clean 5.
– Det var ganske eksotisk. Jeg er vant til å jobbe alene på atelieret mitt, men her var jeg omgitt av håndverkere, forteller billedkunstner Mari Slaattelid.
I fire måneder høsten 2025 sto hun på en trappestige og malte et kunstverk rett på betongveggen i inngangspartiet til D-blokka i det nye regjeringskvartalet, mens bygget fortsatt var under oppføring.
– Det var lunsj på brakka, og jeg måtte stadig bruke forskjellige innganger, så mye tid gikk med til bare å finne frem i de halvferdige byggene. Men jeg ble veldig godt tatt imot, sier hun.
Malte rett på betongen
Oppdraget fikk hun gjennom en konkurranse i regi av KORO, Kunst i offentlige rom. Veggen hun fikk tildelt er frittstående, fire meter høy og 13 meter lang. Den står i bygget som blant annet huser Utenriksdepartementet og Statsministerens kontor.
– Det er to ulike, men beslektede malerier bestående av fargerike vimpler, malt på hver sin side av veggen. Det ene vender ut mot Einar Gerhardsens plass, det andre inn mot vestibylen. På hver side har jeg brukt ti ulike farger, fem vimpelfarger og fem bakgrunnsfarger, forteller Slaattelid,
Hun ville male direkte på betongen, og trengte en maling som både kunne gjengi de sterke fargene fra skissene og tåle slitasje. Valget falt på Nordsjö Professional Rezisto Easy Clean 5, en helmatt akrylmaling.
– Betongen var allerede impregnert, og det var egentlig ikke meningen. Derfor kunne jeg ikke velge en diffusjonsåpen maling. Jeg måtte bruke en maling som la seg utenpå betongen, og da var akryl det beste alternativet, forteller Slaattelid.
Hun malte kunstverket med bare ett fargestrøk etter grunning, slik at betongens karakter fortsatt er synlig i det ferdige maleriet.

Jaktet på 20 ulike farger
Slaattelids skisser var malt med kunstnerfarger, og hun var spent på om det var mulig å gjenskape fargene med vanlig veggmaling.
– Hver farge var nøye tilpasset helheten, og jeg kunne ikke risikere at noen av fargene ble feil. Det hadde vært krise, forteller hun.
Etter anbefaling fra en bekjent tok hun turen til Mal Proff, der hun møtte Trude Rønning.
– Trude tok frem store bøker med fargeprøver, og så satt vi sammen og bladde oss frem til fargene som lignet mest mulig på skissene mine. Vi gikk analogt frem, og for meg var det fint å kunne stole på blikket. Heldigvis så vi det samme, og Trude tok seg den tiden jeg trengte.
Samarbeidet fortsatte etter det første møtet. Slaattelid engasjerte Rønning til det videre fargearbeidet, mens Franco Cortes hos Mal Proff på Ryen sto for selve blandingen av malingen. I løpet av noen uker fikk de fremstilt alle de 20 fargene.
Vimpler som vaier i vinden
Kunstverket stod klart da det nye regjeringskvartalet ble offisielt åpnet 13. april i år. Det har fått tittelen MEMENTO, det latinske ordet for påminnelse, og består av blafrende vimpler, malt i til dels sterke farger med tydelige avgrensninger. Slaattelid har fotografert vimpler i vinden gjennom flere år og valgte ut to ulike øyeblikk som utgangspunkt for motivene.
– En vimpel utenfor en hytte forteller bare at noen er der, at noen eier eller har tilhørighet til stedet. Et flagg ville betydd noe annet, mer symbolsk og høytidelig. Vimplene skal minne om at regjeringen styrer på vegne av folket, og at regjeringskvartalet også tilhører dem som ikke arbeider der, forteller hun.

En annerledes kunde
Franco Cortes hos Mal Proff på Ryen er selv kunstner, og synes det var spennende å bidra til prosjektet.
– Vi har allerede et godt forhold til de profesjonelle kundene våre, men som kunstner selv synes jeg det er veldig gøy at vi også kan bidra i prosjekter som dette. Vi har både utstyr og kompetanse til å finne farger og produkter som passer til ulike underlag og det uttrykket man ønsker å oppnå, sier Cortes.
Han mener Rezisto var et godt valg til kunstverket.
– Ut fra bildene jeg har sett, ser det ut til at Mari har fått god dekning i fargene. Og med en slitesterk maling som Rezisto vil kunstverket også tåle en del, sier han.