
Nytt fargekart fra Jotun – Farge kan bli et viktig verktøy for maleren
Jotuns nye fargekart for 2026/2027 ble lansert på Munchmuseet i Oslo og er inspirert av 100 år med fargeutvikling. – Vi håper malerne kan bruke fargekartet som et salgsverktøy, sier Terje Ringdal, markedssjef for håndverk og industri i Jotun.
– Når vi utvikler et nytt fargekart, må vi hvert år ta et skritt tilbake og ikke bare spørre hvilke farger vi trenger, men hva verden trenger i dag. Hva ser folk etter? Hva lengter de etter? Hva er de ferdige med? sa Rana Khadra, global fargesjef i Jotun, under lanseringen av Jotuns nye fargekart på Munchmuseet 18. august.
Hun fortalte at Jotun i arbeidet med det nye fargekartet Journeys både har hentet inspirasjon fra dagens trender og ulike kulturer, og gått tilbake i egne fargearkiver, der enkelte av nyansene har røtter tilbake til 1950- og 60-tallet.

Fargene er tilbake. Rana Khadra, global fargesjef i Jotun, mener farger er på vei tilbake. Under lanseringen av Journeys pekte hun på at folk i større grad ønsker å bruke farger til å uttrykke hvem de er.
Farge som verktøy i kundemøtet
– Vi vet at farge ofte er det som gjør at folk får lyst til å male. Det er ikke nødvendigvis fordi noe er slitt, men fordi farge er en enkel måte å fornye hjemmet på, sier Pål Angell-Hansen, regional salgssjef håndverk i Jotun.
Han mener fargekompetanse kan gi maleren en viktigere rolle i møte med kunden.
– Hvis du først maler én vegg, kan det være naturlig å foreslå å male taket eller andre flater i en tilhørende farge. Det kan være til glede for kunden, samtidig som det kan skape nye oppdrag for maleren.
Terje Ringdal, salgsdirektør for håndverk og industri i Jotun, mener fargekunnskap også kan være et verktøy for å skille seg ut i et marked med mange aktører.
– Maleren er naturlig nok opptatt av maling, pris, dekkevne og tekniske egenskaper, og det er kjempeviktig. Men til syvende og sist handler det også om inntjening. Fargekartet kan brukes som et innsalgs- og oppsalgsverktøy, for eksempel til å selge flere behandlinger, bedre systemer og rådgivning på både egenskaper og farge, forteller han.
100 år med farger
Jotuns nye fargekart Journeys består av 24 farger og er samlet i tre paletter: Memories, Discoveries og Experiences. Enkelte av fargene bygger på Jotuns egne fargearkiver og selskapets arbeid med fargeutvikling gjennom flere tiår.
Maria Horgen, regional fargesjef i Jotun for Europa og Sentral-Asia, stod på scenen under lanseringen og trakk blant annet frem Biri, en gul olivengrønn farge hentet fra Jotuns fargearkiv.

Male taket? – Det er noe magisk som skjer i et rom når du våger å gå for den mørke fargen, og når du våger å male tak, sa Maria Horgen, regional fargesjef i Jotun for Europa og Sentral-Asia på lanseringen.
– Biri har røtter tilbake til 1950- og 60-tallet. Det er en gul olivengrønn farge som passer med mange ulike nyanser, både nøytrale farger og røde og rosa toner. Dette er en farge jeg gleder meg til å se at dere bruker.
Hun pekte samtidig på at fargen bare er én del av resultatet.
– En farge er bare halve hemmeligheten. Resten ligger i malingen. Hvert produkt og hver farge testes etter alle kunstens regler. Vi tester også alle fargene i forskjellig lys. Dette er ekstra viktig her hos oss, hvor lyset endrer seg både gjennom dagen og med årstidene.
For Mal Proff er Jotuns årlige lansering både en faglig oppdatering og et innblikk i hvordan bransjens ledende aktører innen fargeutvikling og trender jobber.
– Dette er en lansering vi alltid ser frem til. Jotun er profesjonelle i alt de gjør, og Mal Proff er stolte av å være en samarbeidspartner for Jotun i proffmarkedet, sier Jørn Hansen, konstituert kjededirektør i Mal Proff.